-->

13 Eylül 2009

Gol olacak maç santrasından belli olurmuş. İlk düdükle beraber Galatasaray beklendiği gibi yoğun presle başladı. 4. dakikada gelen gole kadar da Beşiktaş'a adeta top göstermediler. Golden sonra oyun biraz dengelenmiş gibi görünse de, Galatasaray'ın oyun hakimiyetini elden bırakmadığını söyleyebilirim. Defansın arkasına atılan toplarla etkili olmaya çalışan Beşiktaş hücumcuları sürekli ofsayta takılırken, Galatasaray Sabri ve Keita'yla sağ kanattan etkili bindirmeler yaptı. Genel olarak baktığımızda oldukça vasat, topun iki kaleden de uzak kaldığı, orta saha mücadelesinden ibaret bir ilk yarı izledik.

İkinci yarıya daha etkin başlayan taraf iki oyuncu değişikliği yapan Beşiktaş oldu. Tabata'nın yerine Fink girince orta alanda dinamizm kazandılar. Zira 65'e kadar da, Serdar Özkan'la ciddi pozisyonlara girdiler. Ancak bu dakikada Rüştü, maçtaki ikinci ikramını yapınca Beşiktaş bir anda oyundan düştü. Beşiktaşlı futbolcular, oynuyoruz oynuyoruz, bu adam yüzünden gol yiyoruz havasında sahada öylesine dolaşmaya başladılar ki bence haklılar. Maçın temposunun yerlerde süründüğü kalan 25 dakikada Galatasaray bir gol daha bulunca, pek de bir şey oynamadan 3-0'lık flaş bir skora erişmiş oldu.

Ağır mağlubiyetin bir numaralı sorumlusunun Mustafa Denizli olduğuna kimsenin itirazı yoktur sanırım. Formsuz Nihat'ı tek forvet çıkartmak, Sabri ve Keita ikilisinin karşısına Yusuf ve İsmail'i koymak, Ekrem Dağ ve Tabata'yla Galatasaray orta sahasına karşı ayakta kalmaya çalışmak intihardan farksız hareketler. Özellikle sol kanattaki tercihiyle Sabri'nin uzun süre sonra tribünler tarafından bu kadar yoğun şekilde alkışlanmasını sağladı. Rijkaard cephesinde ise her şey bildiğimiz gibi. İşleyen makinayı çok fazla kurcalamadan yoluna devam ediyor. Böyle olunca da derbinin ikinci yarısında oyuncu deneyecek skor rahatlığına ulaşıyor. Bazı dersler çıkartılması gereken bir durum.

Sonuç alarak daha 5. haftadan Beşiktaş 6 puanla, Galatasaray'ın 9 puan gerisine düştü. Bu saatten sonra bu fark kapanır mı? Bence mümkün değil. Eğer hafta içi ManU karşısında da 5'li 6'lı bir skor olursa Mustafa Denizli'ye kibar bir dille kapı gösterilir. Böylece Beşiktaş her sezon tazminat ödeme geleneğini de sürdürmüş olur.

0 yorum:

 
Meşale Kokusu